Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce

Polską sieć dróg krajowych tworzą różne rodzaje dróg. Wśród nich bardzo ważne są autostrady i drogie ekspresowe. Są one uważane za główne drogi krajowe, a ich rola jest doniosła, bowiem obsługują trasy międzyregionalne i międzynarodowe. Jednak cały czas w Polsce budowanych jest wiele dróg. Są wśród nich również drogi ekspresowe i autostrady. Sprawdź najważniejsze informacje o autostradach i drogach ekspresowych w Polsce!

Jaka jest długość autostrad i dróg ekspresowych?

Zgodnie z informacjami podawanymi przez GDDKiA, czyli Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad obecnie drogi szybkiego ruchu mają łączną długość 3471,95 kilometrów. Na taki wynik składa się długość autostrad oraz dróg ekspresowych – odpowiednio jest to 1638,45 km oraz 1833,5 km. Wedle przyszłych planów docelowa długość dróg szybkiego ruchu w Polsce ma mieć około 7650 kilometrów (będzie to około 2000 km autostrad i około 5650 km dróg ekspresowych).

Autostrady w Polsce

Autostradą nazywa się drogę publiczną, której dostępność jest ograniczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych. Konkretną definicję autostrady wedle prawa polskiego zawierają dwa akty prawne – ustawa o drogach publicznych oraz prawo o ruchu drogowym. To również w tych aktach normatywnych można znaleźć podstawowe informacje dotyczące parametrów autostrady oraz obowiązujących na niej zasad związanych z poruszaniem się po autostradzie. Prędkość obowiązująca na autostradzie to 140 kilometrów na godzinę. Najpopularniejsze autostrady w Polsce to: A1, A4, A2, A6, A8 oraz A18. Warto pamiętać, że za przejazd na niektórych częściach autostrad trzeba ponieść opłatę. Każda autostrada oznaczona jest ponadto odpowiednim znakiem drogowym.

Drogi ekspresowe w Polsce

Początek oraz koniec każdej drogi ekspresowej również jest oznaczony specjalnym informacyjnym znakiem drogowym. Po drogach ekspresowych mogą poruszać się jedynie pojazdy samochodowe. Natomiast zabroniony jest ruch pojazdów wolnobieżnych, rowerów, motorowerów oraz ciągników rolniczych. Również na drodze ekspresowej obowiązuje specjalna prędkość, którą można się poruszać. W przypadku dróg dwujezdniowych jest to 120 kilometrów na godzinę, a w przypadku dróg ekspresowych jednojezdniowych ta prędkość wynosi 100 kilometrów na godzinę.

Autostrada a droga ekspresowa

Autostrady i drogie ekspresowe w Polsce zostały wyróżnione jako dwa odrębne rodzaje dróg szybkiego ruchu. Jak można zauważyć na podstawie powyższych informacji dzieli je naprawdę wiele. Kilka istotnych różnic jest zawartych również w rozporządzeniu, które wydał Minister Transportu i Gospodarki Wodnej. Wedle określonych tam parametrów droga ekspresowa może być jednojezdniowa, może mieć skrzyżowania oraz ma węższe pasy ruchu niż autostrada.

Podsumowanie

Znajomość przepisów określających sposób poruszania się po tego rodzaju drogach jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa swojego, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Przed wyjazdem na polskie drogi warto zapoznać się z dokładną mapą drogową, która prezentuje przebieg autostrad i dróg ekspresowych w naszym kraju.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *