Magazynowanie – co powinieneś wiedzieć?

Nie wystarczy Pan Zenek i kartka papieru. W dzisiejszych czasach procedura magazynowania towarów jest znacznie bardziej złożona i wymagająca większego wkładu logistyczno-finansowego. Jak należy się przygotować aby nie mieć problemów z odpowiednim przyjmowaniem, przechowywaniem oraz wydawaniem towarów? Okazuje się nie być to proste, szczególnie jeśli osoba podejmująca się tych działań nie ma żadnego doświadczenia.

Etapy

Magazynowanie towarów to nie wyłącznie ich przechowywanie, jak zwykle kojarzymy tę nazwę. Wiąże się z tym szereg poszczególnych procesów:

1. Zamówienie towaru (odpowiedni rodzaj, ilość i jakość),
2. Przyjęcie towaru:
a) Rozładunek,
b) Sprawdzenie stanu (czy opakowania nie są uszkodzone, przy małej ilości, sprawdzenie dokładniejsze towarów),
c) Umieszczenie w ewidencji systemowej,
d) Odpowiednie oznakowanie wewnętrzne (służące łatwiejszemu przechowywaniu, sprawdzaniu stanu i wydawaniu),
3. Przechowywanie,
4. Kompletowanie (przygotowywanie towarów do wydania, zgodnie z zamówieniami bądź harmonogramem wydań),
5. Wydawanie,
6. Audyt (raz na jakiś czas, o ile będzie to konieczne, porównanie stanu faktycznego ze stanem ewidencyjnym).

Aby je zrealizować konieczne będzie całe przedsięwzięcie przygotowawcze. Jeżeli będziesz potrzebował pomocy z zakresu planowania, polecamy zapoznać się z usługami firmy SinLog: http://sinlog.pl/

Przygotowanie magazynowania

Jeśli decydujemy się na magazynowanie, musimy odpowiednio przygotować do tego przede wszystkim powierzchnię magazynową.

Koniecznie należy:
1. Przeanalizować dokładnie dystrybucję towarów,
2. Określić cele firmy (tj. czy jest nastawiona na rozwój i czy są ku temu możliwości, co wiązać się będzie z koniecznością rozbudowy magazynu w przyszłości),
3. Zaprojektować magazyn tak, aby maksymalnie ograniczyć przeładunek towarów, tak aby powierzchnia była z jednej strony maksymalnie wykorzystywana, ale również łatwo dostępna dla pracowników realizujących kompletowanie towarów,
4. Przeanalizować układ pod względem łatwości układania kontroli i sprawdzania jego stanu liczbowego.
5. Podzielić magazyn na strefy przyjmowania, magazynowania, pakowania i wydawania,
6. Zaprojektować wyposażenie magazynu w sposób zapewniający maksymalne wykorzystanie powierzchni do układania towarów.
7. Zapewnić odpowiednie zabezpieczenia magazynowe (w tym skrzynkę ADR jeśli chcemy magazynować towary niebezpieczne).

Odpowiednia powierzchnia magazynowa skróci czas jaki pracownik będzie potrzebował na wykonanie powierzonego zadania, jednocześnie zwiększając wydajność pracy całego magazynowania.

Obsługa, czyli rodzaje pracowników

Nawet najlepiej zorganizowana powierzchnia magazynowa się jednak sama nie obsłuży. Konieczne jest wobec tego zatrudnienie personelu. I jeśli nie chcemy mieć problemów z niszczeniem towarów, zaleganiem na półkach czy nieprawidłową ewidencją nie możemy zatrudnić wyłącznie jednego pracownika- magazyniera. Chyba że mamy magazyn z jednym rodzajem towarów i zajmuje on niewielką powierzchnię, wówczas doświadczona osoba poradzi sobie z tym wyzwaniem.

W zależności od powierzchni oraz rodzajów materiałów zatrudnimy:

Kierownika magazynu – najlepiej z wykształceniem wyższym ekonomicznym lub po zarządzaniu, z pewnością doświadczenie będzie największym atutem. Nie może też być to osoba, która ma problemy z organizacją pracy, ponieważ na niej będzie właśnie spoczywać prawidłowe funkcjonowanie organizmu magazynowania.

  • Magazyniera – (i to z pewnością nie jeden) czyli pracownika z dobrymi warunkami fizycznymi, ponieważ zajmować się będzie przenoszeniem towarów, pakowaniem, oznakowywaniem.
  • Kierowcę wózków widłowych – pracownika posiadającego uprawnienia do kierowania wskazanymi pojazdami. Musi być osobą odpowiedzialną, umiejętnie obsługującą przeładunek towarów.
  • Mechanika – o ile nie chcemy korzystać z osoby z zewnątrz. Osoba ta będzie naprawiać uszkodzone urządzenia mechaniczne.
  • Specjalistę biurowego – osobę odpowiedzialną za obsługę formalno-prawną, najlepiej z wykształceniem ekonomicznym, prawniczym lub pokrewnym, z dobrą znajomością procesów księgowania i prawidłową obsługą urządzeń biurowych.
  • Kierowców samochodów dostawczych – posiadających uprawnienia do prowadzenia pojazdów o ładowności nam niezbędnej. Język angielski będzie mile widziany przy konieczności transportu towarów z zagranicy.

Cross-docking

Nie zapominajmy też o rewelacyjnym sposobie magazynowania jakim jest cross-docking oznaczający natychmiastowy przeładunek towaru, zaraz po dostarczeniu go do magazynu. Dzięki temu oszczędzamy koszty, czas i miejsce magazynowania. Jeśli więc odbiorca nie musi otrzymać towaru w ciągu 24h warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak o koniecznym oprogramowaniu, które obsłuży ten system przeładunków, ponieważ osoba z kartką i długopisem nie będzie w stanie prawidłowo notować sieci przepływu materiałów.
Dobrze zorganizowany proces magazynowania jest kluczem do sukcesu, dlatego przed rozpoczęciem całego procesu wszystko zaplanujmy, przeliczmy i dopiero zabierzmy się za realizację.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *